Sektorová rada pro bezpečnost a ochranu osob a majetku a bezpečnost práce byla ustavena v polovině roku 2010 a zastřešuje celý obor bezpečnostních služeb – ostrahu, technické i detektivní služby a dále poradenství v oblasti požární ochrany a v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Ve dvanáctičlenné sektorové radě mají zastoupení všechna významná živnostenská společenstva.
Základním posláním sektoru bezpečnosti a ochrany osob a majetku je zejména ochrana zájmů a zajištění potřeb podnikatelů působících v této sféře v souladu s obecně závaznými právními normami České republiky a ve světě bezpečnostního služeb uznávanými standardy, zejména pak standardy Evropské unie.Spolupracuje se státními orgány i ostatními subjekty, které mají přímý nebo nepřímý vztah k problematice ochrany majetku a osob a usilují o začlenění svých členů, v přiměřené roli, do státního systému bezpečnosti majetku a osob. Zapojuje se do vytváření vhodných legislativních, ekonomických a společenských podmínek pro provozování soukromých bezpečnostních služeb a obdobných činností při ochraně majetku a osob. Významně se zapojuje do zvyšování profesní úrovně v poskytování privátních bezpečnostních služeb v České republice.
Současným problémem sektoru je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, který je způsoben absencí středoškolských studijních oborů v oblasti bezpečnosti v systému odborného školství a malým počtem rekvalifikačních programů nabízených nezaměstnaným na úřadech práce.Odbornou způsobilost pro výkon některých povolání lze získat přezkoušením z profesních kvalifikací vytvořených naší SR. V loňském roce takto získalo kvalifikaci velké množství strážných a detektivů koncipientů.
Sektorová rada pro bezpečnost a ochranu osob a majetku a bezpečnost práce má momentálně v gesci téměř 30 typových pozic a povolání, nejčastěji se jedná o detektivy, bezpečnostní pracovníky, montážníky, pracovníky BOZP a požární ochrany.
Ing. Václav Nepraš, předseda SR pro bezpečnost a ochranu osob a majetku a bezpečnost práce